Brak apetytu i niedożywienie to częsty problem osób starszych, który może prowadzić do niebezpiecznego zagrożenia zdrowia. W jaki sposób zapobiegać szkodliwym skutkom, jakie niesie niedożywienie seniorów?
Dlaczego brak apetytu jest niebezpieczny dla seniora?
Brak łaknienia u starszych osób często związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego, ale również może oznaczać, że taka osoba choruje. Brak apetytu jest spowodowany także brakiem zębów, kiepskim stanem psychicznym np. depresją. Nie wolno bagatelizować braku apetytu, ponieważ może doprowadzić do niedożywienia, które jest szkodliwe dla osoby starszej.
Niedożywienie może powodować pogorszenie jakości życia człowieka. W ekstremalnych przypadkach może dojść do wyniszczenia organizmu. Skutkiem braku łaknienia jest zmniejszenie przyjmowanego pożywienia, a co za tym idzie brak dostarczania do organizmu niezbędnych składników mineralnych oraz wartości odżywczych. Niedobory tych składników przyczyniają się do pojawiania się dolegliwości. Najczęstszymi skutkami niedożywienia są:
- anemia (niedokrwistość) – powodem jest brak odpowiedniego poziomu żelaza w organizmie,
- zaburzenia rytmu serca – powodem jest niedobór magnezu i potasu,
- spadek wagi – związany jest z niedoborem białka (spada masa mięśniowa),
- niedobory wapnia oraz witaminy D – doprowadzają do osteoporozy,
- spadek odporności oraz wydolności organizmu – wówczas senior czuje się bardziej zmęczony niż zwykle.
Jak radzić sobie z brakiem apetytu u osób starszych?
Jak widać powyżej skutków braku apetytu jest sporo. Nie należy ich w żadnym wypadku lekceważyć. Warto wiedzieć, że można zapobiegać konsekwencjom związanym z brakiem apetytu. Jednym z wielu sposobów jest zadbanie o prawidłową dietę, która jest odpowiednio dostosowana do potrzeb osób starszych. W tej kwestii należałoby skontaktować się z lekarzem, ponieważ wraz z dietą będzie może potrzebne włączenie leczenia. Prawidłowo dobrana dieta oraz leki pomogą wyeliminować brak apetytu, jednocześnie poprawi się jakość życia. Posiłki powinny być pełnowartościowe oraz serwowane w małych porcjach, najlepiej 5-6 razy na dobę. Prawidłowo zbilansowaną dietę warto wspierać witaminami oraz minerałami zawartymi w suplementach diety. W aptekach można zakupić preparaty poprawiające apetyt u seniorów, ale warto również zadbać o aktywność ruchową, która również wzmaga łaknienie.
Jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta dla osoby w podeszłym wieku?
Układając dietę dla osoby starszej, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Warto pamiętać o tym, by przygotowywane dania były:
- lekkostrawne oraz dietetyczne,
- najlepiej gotowane w wodzie lub na parze,
- pieczone w folii (nie powinny być smażone),
- nieprzetworzone oraz bez dodatków konserwantów,
- zawsze spożywane świeżo po przygotowaniu,
- przygotowywane z sezonowych produktów.
Jak już wspomniano dieta seniora, który cierpi na brak apetytu, powinna być bogata w witaminy i minerały zawarte w warzywach i owocach. Powinno spożywać się je codziennie. Ryby warto spożywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Posiłki powinny być dobrze doprawione np. liściem laurowym, papryką, chrzanem oraz ziołami, które zwiększają apetyt i powodują, że potrawy są spożywane z większą przyjemnością.
Suplementy, witaminy oraz leki zwiększające apetyt u osób starszych.
Wraz z wiekiem potrzeby żywieniowe człowieka oraz zapotrzebowanie energetyczne ulegają zmianom. Dzieje się tak ze względu na zmieniające się potrzeby naszego umysłu oraz całego ciała. Z wiekiem często traci się zainteresowanie jedzeniem, a powodów jest wiele. Jednak, aby nie doprowadzić do niedożywienia, warto przyjrzeć się diecie seniora, ale również wspomagać jego apetyt za pomocą różnych suplementów diety, ziół czy w ostateczności leków. Apetyt wzmagają następujące zioła:
- Rozmaryn,
- Mięta,
- Kminek,
- Kurkuma,
- Kolendra,
- Anyż,
- Koper włoski,
- Cząber,
- Tymianek,
- Majeranek.
W wyniku braku apetytu i niechęci w spożywaniu żywności mogą pojawić się różne choroby (np. anemia) lub niedożywienie. Wówczas należy podjąć konkretne działania, a przede wszystkim zadbać o odpowiednią podaż niektórych witamin np. w formie suplementów. Zatem warto wtedy podawać seniorowi takie witaminy jak:
- witamina C,
- witaminy z grupy B,
- witaminy E i D,
- wapń,
- potas,
- magnez,
- żelazo,
- cynk.
W niektórych przypadkach brak apetytu u osób starszych jest na tyle poważny, że trzeba włączyć leczenie farmakologiczne. Najczęściej zalecane są leki produkowane na bazie ziół, ekstraktów roślinnych np. z mniszka, krwawnika, mięty, kopru, kozieradki, cykorii.
Warto wspierać odpowiednie odżywianie osób starszych, aby mogły się czuć dobrze, witalnie i mieć energię. Jednak decydując się na wspomaganie diety produktami leczniczymi należy uprzednio skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre leki zawierające ekstrakty ziołowe mogą mieć wpływ na działanie innych leków, które stosuje już senior.