DIAKONEO

Diakoneo to nowa nazwa przedsiębiorstwa socjalnego, które w 2019 roku powstało z połączenia Diakonii Neuendettelsau i Diak ze Schwäbisch Hall. 

Diakonia Neuendettelsau została w 2002 roku fundatorem Fundacji Laurentius w Olsztynie, co było ukoronowaniem aktywności w Polsce od momentu politycznych zmian pod koniec lat 80-tych. 

Diakoneo jest obecnie jednym z większych i bardziej znaczących diakonijnych podmiotów w Niemczech. Siedziba,  Neuendettelsau, znajduje się w Bawarii, ok. 40 km od Norymbergi.

Diakoneo już od ponad 160 lat prowadzi działalność non-profit. Posiada ponad 200 różnorodnych placówek w zakresie leczenia, opieki nad seniorami, dziećmi, wsparcia osób niepełnosprawnych oraz kształcenia na terenie Bawarii oraz Badenii-Wirtembergii. Pracuje w nich ponad 10 000 kobiet i mężczyzn reprezentujących aż 84 narodowości!

Opieką nad seniorami zajmują się 23 domy opieki, 10 domów seniora oraz 9 centrów usług ambulatoryjnych w mieszkaniach starszych osób.  Diakoneo prowadzi również Centra Kompetencyjne, czyli nowoczesne ośrodki specjalizujące się w opiece nad osobami z demencją.

Chcąc na bieżąco rozwijać wiedzę o opiece nad osobami w podeszłym wieku i osobami z niepełnosprawnościami, Diakoneo założyło w ostatnich latach Instytut Badawczy i otworzyła Wyższą Szkołę Wilhelma Löhe w Fürth.

Diakonia (od gr. diakonia – służba) to określenie nieodpłatnej posługi. W kościołach protestanckich (Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, Kościół Ewangelicko-Luterański w Niemczech) działalność diakonijna wiąże się głównie z pracą socjalną oraz pomocą potrzebującym. 

AKTUALNOŚCI LAURENTIUSA

OPINIE O OŚRODKU

 • Jóżef Jan Piwoński, czerwiec 2015 r.
  W imieniu mojego brata i rodziny chciałem złożyć szczególne podziękowania za sprawną opiekę i intensywną rehabilitację, która przywróciła sprawność ruchową mego brata po przebytym udarze. Codzienna opieka, w tym również terapeutyczna i medyczna sprawiły, że stan zdrowia psychofizycznego znacznie się poprawił i utwierdził nas w przekonaniu o dobrym wyborze placówki opiekuńczej, która zostałą nam polecona przez inną rodzinę, której bliska osoba również przebywa w tej placówce.
  Jóżef Jan Piwoński, czerwiec 2015 r.
 • Marek Przyczyna, czerwiec 2015 r.
  Babcia moja mieszka w Domu Pomocy Społecznej "Laurentius" od 2006 roku. Jest to wspaniałe miejsce dla osób w podeszłym wieku. Wspaniała opieka i zaangażowanie całego personelu w utrzymanie wysokiego komfortu życia mieszkających tam ludzi w podeszłym wieku. Moja babcia dożyła tam szczęśliwie uroczystości 100-nych urodzin i dzięki panującym tam warunkom i opiece cieszy się wspaniałym zdrowiem. Bardzo polecam ten Dom, bo po prostu jest to DOM.
  Marek Przyczyna, czerwiec 2015 r.
 • Ryszard Nowicki; Renata Wacinska, kwiecień 2016

  Zanim Matka i Żona niżej podpisanych, Anna Sułkowska-Nowicka, z nieuleczalną chorobą trafiła w lipcu 2013 roku do Domu Opieki "Laurentius" w Olsztynie, odwiedziliśmy inne podobne placówki, nie tylko w Olsztynie. "Laurentius" oceniliśmy najwyżej ze względu na organizację pracy, sposób świadczenia usług opiekuńczych, atmosferę panującą w Domu, aktywność pracowników... Nie pomyliliśmy się. Przez cały okres pobytu w "Laurentiusie" nasza Mama i Żona miała zapewnioną opiekę o standardzie zachodnioeuropejskim... cd, na stronie...

  Ryszard Nowicki; Renata Wacinska, kwiecień 2016
 • Lilianna Wikiel listopad 2015

  Z głębi serca płynące podziękowania za troskliwą opiekę i okazywane serce naszej ukochanej Mamie Łucji Raubo, wszystkim pracownikom Domu Opieki "Laurentius", w szczególności opiekunkom za ich trud i życzliwość, pracownikom medycznym, terapeutom, rehabilitantom i obsłudze. Dziękuję pani Dyrektor i pani Kierownik za umożliwienie nam przebywania z mamą, jak w naszym wspólnym domu. Nie zapomnimy Domu Opieki "Laurentius", bo to tu przestało bić serce naszej ś.p. Mamy. Wdzięczna rodzina Lilianna Wikiel, październik 2015

  Lilianna Wikiel listopad 2015
 • Anna Ciuksza, 2015 r.

  Moja Mama jest w Waszym Domu ze schorzeniem alzheimera już szósty rok. Wiem, jaka to jest trudna decyzja, umieścić najbliższą osobę w ośrodku. Ale dzisiaj wiem, że to była najlepsza decyzja. Moja Mama jest bezpieczna, zadbana i spokojna. Ja przyjeżdżam do Niej prawie codziennie i też się czuję bezpiecznie i domowo. Wszystko to zawdzięczam całemu personelowi, niesamowicie oddanemu i empatycznemu. Bardzo Wam dziękuję.

  Anna Ciuksza, 2015 r.
 • K. Raksimowicz, 2018
  Dziękuję za każdy dzień opieki nad moją ciocią - Łucją Robaczewską. Chylę czoło przed trudem pracy całego personelu, którego profesjonalizm, cierpliwość, dar niesienia pomocy u schyłku życia pensjonariuszy DPS "Laurentius" zasługują na uznanie. Dziękuję za (...) okazany szacunek i godne pożegnanie mojej Cioci. DPS i Dom Opieki "Laurentius" w Olsztynie to miejsca przyjazne ludziom. Tu u schyłku życia w godnych warunkach zapewnioną mają profesjonalną opiekę, zrozumienie dla swoich ułomności i miłą atmosferę.
  K. Raksimowicz, 2018
 • Tadeusz Dowgielewicz, wrzesień 2019 r.

  Serdeczne podziękowania. Marian Dowgielewicz trafił do Domu Opieki Laurentius gdzie żył w spokoju 6 lat. Dzięki niezwykłej trosce, życzliwości oraz wspaniałej atmosferze, jaką zastał w Laurentiusie, odnalazł się. Był niezwykle zadowolony z tego co go spotkało. Poprzez starania całego personelu począwszy od pań Dyrektor, poprzez cały zespół czuł się chciany i lubiany. Marian był bardzo wdzięczny i zawsze powtarzał jak jemu jest u Was dobrze i nic dziwnego, bo na szczególną uwagę zasługuje fakt z jakim szacunkiem i dbałością podchodzi się tu do pensjonariuszy, gdzie człowiek może i odzyskuje swoją godność, gdzie żyje w spokoju i poszanowaniu. Ja jako brat Mariana Tadeusz Dowgielewicz dziękuję wszystkim osobom, które otoczyły opieką mojego brata, za niezwykłe podejście, dbałość, życzliwość i troskę jaką u Was otrzymał. Myślę, że za mało słów na to, żeby wyrazić naszą wdzięczność. Przyjmijcie więc ogromne i szczególne podziękowania płynące z głębi serca.

  Tadeusz Dowgielewicz, wrzesień 2019 r.
 • Tadeusz Magdziak, Styczeń 2021 r.
  Szanowna Pani Dyrektor Domu Opieki Laurentius mgr. Ewa Kordaczuk. Z powodu istniejących obostrzeń związanych z panującą epidemią nie mogę osobiście podziękować za świadczoną wieloletnią opiekę nad moją żoną Ś.P. Heleną Magdziak. Na ręce Pani składam serdeczne podziękowania opiekunkom i opiekunom, z Panią Dorotą i Panem Danielem na czele. Dziękuję również Pani Bognie, która umilała i umila resztki życia schorowanym mieszkańcom Domu Opieki. Dziękuję również innym opiekunom, których imion niestety nie pamiętam. Moje podziękowania płyną również do pracowników służby Zdrowia Domu Opieki m.in Pani dr. Zakrzewskiej oraz naczelnej pielęgniarce Pani Czesławie. Przez wiele lat odwiedzałem moją Ś.P. Małżonkę i wiem ile pracy i poświęcenia czynili pracownicy Domu Opieki dla niej, jak również dla innych mieszkańców, w utrzymaniu ich przy życiu z w poszanowaniu godności należnym starczemu wieku. Za ich poświęcenie składam serdeczne podziękowania w imieniu własnym i rodziny. Pogrążony w smutku i żałobie, Tadeusz Magdziak.
  Tadeusz Magdziak, Styczeń 2021 r.
 • Jolanta Kurzacz, marzec 2021 r.
  Jest taka piosenka, która mówi,... że najtrudniejsze są chwile pożegnań... Prawdziwy sens tych słów można zrozumieć wówczas, gdy samemu się znajdzie w takiej właśnie chwili i uświadomi się, że oto bezpowrotnie mija coś... odchodzi ktoś... coś się skończyło... a właściwie przestało bić SERCE najbliższej mi osoby...
  Jolanta Kurzacz, marzec 2021 r.
KONTAKT
Skip to content