Jak zajmować się osobą starszą?
Wiele osób starszych cierpi na różnego rodzaju choroby. Są to np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, reumatyzm, nietrzymanie moczu, demencja. Schorowany układ ruchowy pogarsza stan fizyczny seniora, następnie postępujące zmiany w mózgu tworzą bariery komunikacyjne z innymi osobami. Mimo wszystko starość to naturalny etap życia, w którym osoby starsze potrzebują dużo troski, cierpliwości, bliskości i zrozumienia. Opiekując się osobą starszą warto sugerować się kilkoma zasadami:
- Jeśli to możliwe, odwiedzaj seniora tak często jak tylko się da. Osoby starsze lubią towarzystwo oraz spotkania z bliskimi osobami. Przy okazji można sprawdzić czy niczego nie brakuje seniorowi (np. leków, środków higienicznych, żywności), czy nie potrzebuje pomocy np. w domowych porządkach, zakupach czy naprawie usterek.
- Postaraj się, aby mieszkanie było dostosowane do potrzeb seniora – pozbądź się niebezpiecznych przedmiotów, które potencjalnie mogą wyrządzić krzywdę.
- Sprawdź, czy wszystkie rachunki są opłacone, pomóż przy formalnościach lub wypełnianiu ważnych dokumentów.
- Jeśli to możliwe zawieź seniora np. do lekarza lub do miejsca, do którego musi się udać.
- Zadbaj o odpowiednią dietę i sposób żywienia osoby starszej. Zazwyczaj osoby w podeszłym wieku nie mają możliwości ugotowania ciepłego posiłku lub nie wiedzą, co należy spożywać, gdy dopadnie ich jakaś choroba.
- Zachęcaj do spotkań towarzyskich, do aktywności, ruchu, które dodają siły i witalności. Wystarczy krótki spacer, aby senior poczuł się lepiej.
Opieka nad osobą starszą – gdzie można skorzystać z profesjonalnej pomocy?
Niestety nie każdy może pozwolić sobie na zapewnienie regularnej opieki dla osoby starszej. Powodów może być mnóstwo – brak czasu ze względu na tryb pracy, odległość, jaka dzieli z seniorem, wychowywanie własnych dzieci itp. Jednak można pomóc seniorowi znajdując dla niego odpowiednią instytucję, która przejęłaby opiekę nad taką osobą. Jest to rozsądne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości odpowiednio zaopiekować się swoim starszym członkiem rodziny. Warto skorzystać z profesjonalnej opieki, którą oferują domy opieki dla osób starszych.
Jakie cechy powinna posiadać osoba zajmująca się osobami starszymi?
Opieka nad starszymi ludźmi jest wymagającym i niezwykle trudnym zajęciem. Osoba, która chce opiekować się seniorami powinna posiadać w sobie wiele zrozumienia, siły, czasu i cierpliwości. Poza tym opiekun osoby starszej powinien posiadać następujące cechy:
- wysoka odpowiedzialność za drugą osobę – senior musi czuć się bezpieczny będąc pod opieką innych osób,
- tolerancja, empatia, cierpliwość – osoby starsze wymagają często wielokrotnego tłumaczenia różnych sytuacji czy zagadnień oraz częstego powtarzania tych samych informacji,
- asertywność – osoba pracująca z osobami starszymi powinna umieć odmówić wykonania jakiś czynności, jeżeli zagrażają one zdrowiu lub życiu seniorowi,
- opanowanie, odporność na stres, przewidywanie – starsze osoby różnie zachowują się w różnorakich sytuacjach, należy być gotowym na wszystko oraz z rozsądkiem i opanowaniem rozmawiać z seniorem,
- empatia, wrażliwość na potrzeby innych – takie cechy są potrzebne zwłaszcza wtedy, kiedy osoba starsza jest schorowana,
- serdeczność, troskliwość, szczerość – dzięki takim cechom opiekuna osoba starsza czuje się bezpieczna oraz ufa osobom, które się nią opiekują.
Jakie są zadania opiekuna osoby starszej?
Praca opiekuna z osobami starszymi polega przede wszystkim na pomocy w codziennych czynnościach, w zależności od stanu zdrowotnego podopiecznego. Zadania opiekuna to między innymi:
- wsparcie emocjonalne,
- dotrzymanie towarzystwa,
- regularne podawanie leków,
- pomoc w poruszaniu się,
- pomoc w jedzeniu, przyrządzaniu posiłków,
- pomoc w ubieraniu się,
- pomoc w utrzymaniu higieny osobistej,
- pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych,
- pomoc w porządkach domowych,
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych np. na poczcie, w urzędach,
- zapewnienie dostępu do pomocy medycznej,
W zasadzie nie można dokładnie i jasno określić zasad, którymi należy kierować się podczas opieki nad osobą starszą, gdyż wszystko zależy od trybu życia seniora, jego stanu zdrowia oraz mobilności. Spora różnica wynika również z miejsca zamieszkania osoby starszej oraz z kim ona mieszka (z rodziną, sama, w ośrodku dla osób starszych). Należy pamiętać, że osoba w podeszłym wieku potrzebuje wsparcia, poczucia bezpieczeństwa, motywacji do życia.