Demencja (inaczej otępienie) jest to zespół objawów wynikających z nieprawidłowej pracy mózgu. Demencja dotyka najczęściej osoby w podeszłym wieku i wiąże się z zaburzeniami funkcji poznawczych. Jak się objawia demencja starcza, jakie są jej przyczyny oraz jak wygląda jej leczenie? Czy możemy jej zapobiec? Wszystko wyjaśniamy poniżej.
Jakie są objawy demencji starczej?
Demencja starcza jest skutkiem zmniejszania sprawności mózgu. Powodem jest zmniejszająca jest ilość komórek nerwowych. Osoba, która cierpi na demencję starczą przestaje rozpoznawać swoje dotychczasowe otoczenie, w którym żyje i sprawia jej trudność życie w nim. Wszystko, co otacza tę osobę staje się obce.
Najbardziej powszechnym objawem demencji jest stopniowa utrata pamięci. Początkowo człowiek nie pamięta prostych sytuacji np. czy zamknął drzwi od mieszkania, czy zapłacił rachunki itp. Następnym etapem jest utrata umiejętności uczenia się, rozpoznawania osób, pojawiają się trudności z mówieniem, liczeniem, orientacją w przestrzeni i czasie. Osoba cierpiącą na demencję może mieć omamy wzrokowe i słuchowe, urojenia, mogą zdarzyć się sytuacje, że będzie np. rozmawiać z lustrem lub telewizorem.
Wymienione objawy demencji starczej mogą powodować u osoby cierpiącej rozdrażnienie, drażliwość lub agresję wobec swoich najbliższych, których przestaje rozpoznawać. Może pojawić się również:
- lęk,
- impulsywność,
- apatyczność,
- utrata zainteresowań,
- brak aktywności,
- niepokój ruchowy,
- zaburzenia apetytu,
- niezrozumiały krzyk.
Jakie są przyczyny demencji starczej?
Demencja starcza może przyjmować ponad 100 różnych form, ale najczęściej mamy do czynienia z chorobą Alzheimera (50-60% przypadków), demencją naczyniową (20-30%), demencją z ciałami Lewy’ego (10-25%), demencją czołowo-skroniową (10-15%). Najbardziej popularną przyczyną demencji są zmiany alzheimerowe, które dotyczą połowy przypadków. Przyczynami demencji starczej mogą być również:
- guzy mózgu,
- urazy,
- infekcje,
- nadużywanie alkoholu,
- długotrwały stres.
Jednak demencja nie dotyka jedynie osób starszych, może pojawić się również u młodszych osób. Dlatego nie można lekceważyć żadnych powyższych objawów, ponieważ ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby oraz rozpoczęcie jej leczenia.
Jak wygląda leczenie demencji starczej?
Niestety demencja starcza jest chorobą nieuleczalną, nie istnieje również lek, który by hamował rozwój choroby lub ją wyleczył. Jedyne co można zastosować w niektórych rodzajach demencji to leki zwiększające poziom acetylocholiny, która jest substancją przekaźnikową w układzie nerwowym. Odpowiada ona za procesy pamięciowe oraz zdolność do uczenia się.
Ważnym elementem są także ćwiczenia mózgu np. rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry planszowe, łamigłówki, szachy, warcaby, czytanie książek. Warto wspomóc się odpowiednimi suplementami diety, poprawiającymi pamięć i koncentrację.
Wspomniane ćwiczenia pamięci wspomagają leczenie, są również świetną formą profilaktyczną dla osób starszych. Dzięki nim można zapobiegać rozwijaniu się choroby. Warto także zadbać o odpowiednią ilość snu, aktywności ruchowej oraz zadbać o zbilansowaną dietę. Poprzez stosowanie powyższych rad można zmniejszyć ryzyko rozwijającej się demencji starczej.