Z wiekiem pamięć osoby starszej może się nieco pogarszać, co jest zupełnie naturalnym procesem. Jednak warto nauczyć się panować nad tym, aby każdy dzień nie był utrapieniem. Doskonałym sposobem na kłopoty z pamięcią będą ćwiczenia, które usprawniają pracę mózgu seniora. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń w połączeniu z dobrze dobraną dietą oraz aktywnością fizyczną seniora pozwolą osiągnąć pożądane efekty.
Pamięć jest to funkcja poznawcza i można ją podzielić na pamięć krótkotrwałą i pamięć długotrwałą. Pamięć umożliwia zapamiętywanie, magazynowanie i odtwarzanie informacji. Jednak zdolność do zapamiętywania niestety zaczyna się sukcesywnie pogarszać po 40. roku życia. Natomiast seniorzy mogą zauważyć u siebie radykalne zmiany i trudności z zapamiętywaniem. W tym czasie wiele osób starszych lęka się np. choroby Alzheimera i zaczyna doszukiwać się u siebie jej pierwszych objawów. Warto wiedzieć, że zaniki pamięci zazwyczaj nie są objawem poważnego schorzenia.
Zaniki pamięci – kiedy stają się kłopotem?
Według naukowców pierwszymi objawami są zaburzenia pamięci epizodycznej, czyli takich, kiedy nie pamięta się okazjonalnych zdarzeń. Należy bacznie obserwować seniora, któremu stale zdarza się zapominać o czynnościach wykonywanych w ciągu dnia, z kim rozmawiał lub co robił. Gubienie się w nowych miejscach lub problem z drogą powrotną do domu to pierwsze symptomy choroby otępiennej.
Warto pamiętać, że jeżeli osoba starsza nie jest w stanie przypomnieć sobie np. nazwiska znanej osoby czy tytułu jakiejś książki to wszystko jest w normie, jest to jedynie dowód na to, że ich mózg staje się coraz starszy. Mimo pogorszenia się pamięci można zaproponować seniorowi odpowiednie ćwiczenia, które poprawiają pamięć i koncentrację.
Ćwiczenia poprawiające pamięć seniora
Pierwszorzędnie zalecane są ćwiczenia techniką mnemotechniki, czyli sposobami, które ułatwiają zapamiętywanie. Dzięki tej technice właściwie każdy może poprawić swoją pamięć oraz zapamiętywanie informacji. Doskonałym narzędziem, które poprawia pamięć są krzyżówki, rebusy, gry planszowe oraz karciane. Gry, które można zainstalować w telefonie czy tablecie również będą wspierać funkcję zapamiętywania. Ponadto seniorzy mogą usprawnić swoją pamięć poprzez gry typu memory, szachy, warcaby, gry oparte na skojarzeniach, układanie puzzli.
Są również inne aktywizujące zajęcia, które usprawnią pracę mózgu seniora oraz poprawią pamięć. Regularne czytanie książek lub gazet pobudza mózg do pracy. Dzięki książce osoba starsza chce śledzić losy bohaterów książki i spontanicznie zapamiętuje różne informacje. Codzienne czytanie gazet to również spora dawka informacji godnych zapamiętania.
Czytanie gazet ma liczne zalety:
- motywuje do zapamiętywania nowych wiadomości,
- korzystnie wpływa na procesy zapamiętywania,
- uczy umiejętności zapamiętywania nowych faktów i kojarzenia z innymi wydarzeniami,
- zachęca do śledzenia aktualnych wydarzeń.
Należy również zadbać o odpowiedni odpoczynek oraz unikać stresowych sytuacji, które mogą być dla seniora bardzo przytłaczające. Warto zadbać o dobry sen i relaks, np. słuchanie muzyki czy czytanie książek.
Wpływ diety oraz aktywności fizycznej na pamięć osoby starszej
Codzienne menu osoby starszej powinno obfitować w posiłki bogate w witaminy i składniki mineralne, które usprawniają pracę mózgu oraz poprawiają pamięć. Ponadto zbilansowane posiłki korzystnie wpływają na układ nerwowy oraz układ krążenia, a dodatkowo spowalniają procesy starzenia. Zazwyczaj dla osób starszych zalecana jest dieta bogata w tłuszcze np. ryby morskie, oliwa z oliwek, warzywa zielone oraz świeże owoce, orzechy i nasiona. Doskonałymi produktami do spożywania jest również pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, pełnoziarniste makarony.
Poza odpowiednią dietą senior powinien być aktywny fizycznie, ponieważ ruch oraz regularne ćwiczenia usprawniają pracę mózgu, a dodatkowo pobudzają obszary, które są odpowiedzialne za procesy pamięciowe. Aktywności, jakie możemy zaproponować seniorom to np.:
- spacery na świeżym powietrzu,
- jazda na rowerze (na miarę możliwości danej osoby),
- ruch na świeżym powietrzu np. nordic walking,
- ćwiczenia oddechowe,
- medytacja, joga, tai chi.
Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w życiu każdej osoby. Zachęca do aktywnego życia, wyzwala endorfiny, które napędzają do pozytywnego myślenia i dają wiele radości osobom starszym.
Naturalne sposoby wspomagające pamięć osób starszych
Osoby starsze, które chcą zadbać o swoją dobrą pamięć, mogą zażywać wyciągi roślinne z miłorzębu japońskiego czy żeń-szenia. Warto również zaopatrzyć się w suplementy zawierające lecytynę, witaminy z grupy B, magnez, cynk oraz witaminę A. Jednak nie wszystko trzeba przyjmować w formie tabletek. Duża ilość odpowiednich składników powinna znaleźć się w diecie, a dodatkiem powinien być wspomniana aktywność fizyczna, która doda witalności każdemu seniorowi.